Keskustan maakunnalliset luottamushenkilöt Pirkanmaalla 2021-

(varsinainen jäsen / varajäsen)

PIRKANMAAN LIITTO

Maakuntahallitus


Marjo Mäkinen-Aakula, Orivesi / Juha-Matti Markkola, Kihniö

Maakuntavaltuusto

Jouni Ovaska, Tampere / Vilhartti Hanhilahti
Minna Sarvijärvi ryhmän pj., Ylöjärvi / Riitta Koskinen
Linda Lähdeniemi, Punkalaidun / Timo Karunen
Marjo Heikkilä, Ikaalinen / Ilmo Kalli
Arto Pirttilahti, Mänttä-Vilppula / Arto Lampinen
Hanna Holma, Kangasala / Hannu Karppila

Maakunnan yhteistyöryhmä, MYR


Pentti Jarkko, Sastamala / Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen, Tampere


PIRKANMAAN SAIRAANHOITOPIIRI (PSHP)

Hallitus

Tuukka Liuha , Lempäälä / Reijo Koskela, Virrat

Tarkastuslautakunta

Raija Moilanen, Tampere / Pilvi Kärkelä, Kihniö

Kuvantamiskeskus ja apteekkiliikelaitos

Susanne Talonen-Seppälä, Parkano / Pauli Haapaniemi, Ikaalinen

Valtuusto (kunnissa valitut edustajat)

Virrat: Reijo Koskela ryhmän pj / Ari Rajamäki
Sastamala: Tarmo Seppä ryhmän vpj / Ulla Yli-Hongisto
Orivesi: Annamari Aitolahti / Pekka Tuhkanen
Mänttä-Vilppula: Arto Lampinen / Mikko Kivilahti
Vesilahti: Ari Arvela / Aino-Riikka Simula
Juupajoki: Heidi Frolov
Akaa: Janí Hevonoja / Olavi Mikkola
Jämsä: Merja Lahtinen / Leena Pärnäjärvi
Kuhmoinen: Minna Korppila / Arja Korvenranta
Pälkänen: Outi Viitanen / Jyrki Ahola
Kihniö: Pilvi Kärkelä
Lempäälä: varajäsen Erkki Lehtomäki


MUUT MAAKUNNALLISET JA ALUEELLISET TOIMIELIMET

Alueellinen jätehuoltolautakunta
(Hämeenkyrö, Ikaalinen, Juupajoki, Kangasala, Lempäälä, Mänttä-Vilppula, Nokia, Orivesi, Parkano, Pirkkala, Pälkäne, Ruovesi, Sastamala, Tampere, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi)

Miina-Maija Simonen, Ruovesi / Lasse Anttila, Mänttä-Vilppula

Alueellinen ympäristöterveydenhuollon jaosto

(Akaa, Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Tampere, Urjala, Valkeakoski)

Simo Vehmaa, Urjala / Timo Kontio, Akaa

Elinvoima- ja osaamislautakunta, ammatillisen koulutuksen yhteistoiminta-alue
(Ikaalinen, Kangasala, Lempäälä, Nokia, Orivesi, Pirkkala, Pälkäne, Ruovesi, Tampere, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi)

Reijo Koskela, Virrat / Aino-Riikka Simula, Vesilahti

Pirkanmaan pelastustoimen neuvottelukunta

Erkki Hyöki, Pälkäne / Jaana Kilpi-Kiukainen, Hämeenkyrö

Kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta, Tampere
(Tampere, Nokia, Orivesi, Ylöjärvi, Kangasala, Lempäälä, Pirkkala, Vesilahti)

Miia Rajala, Vesilahti / Aino-Riikka Simula, Vesilahti

Pirteva (Pirkkalan ympäristöterveydenhuollon lautakunta)
(Nokia, Ylöjärvi, Hämeenkyrö, Lempäälä, Pirkkala, Vesilahti)

Janne Siuvo, Nokia / Jenni Rantala, Nokia

Tampereen kaupunkiseudun kuntayhtymän hallitus

(Tampere, Nokia, Ylöjärvi, Kangasala, Lempäälä, Pirkkala, Orivesi, Vesilahti)

Pauliina Österberg, Lempäälä / Marri Koppanen, Orivesi

































































































































































































































































































































































































































































VARSINAINEN JÄSEN
VARAJÄSEN





Pirkanmaan
liitto / Maakuntahallitus


Marjo Mäkinen-Aakula Orivesi Juha-Matti Markkola Kihniö




Pirkanmaan
liitto / Maakuntavaltuusto


Jouni Ovaska Tampere Vilhartti Hanhilahti Tampere
Minna Sarvijärvi Ylöjärvi Riitta Koskinen Ylöjärvi
Linda Lähdeniemi Punkalaidun Timo Karunen Punkalaidun
Marjo Heikkilä Ikaalinen Ilmo Kalli Ikaalinen
Arto Pirttilahti Mänttä-Vilppula Arto Lampinen Mänttä-Vilppula
Hanna Holma Kangasala Hannu Karppila Kangasala









Pirkanmaan
liitto / Maakunnan yhteistyöryhmä, MYR


Pentti Jarkko Sastamala Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen Tampere














Pirkanmaan
sairaanhoitopiiri / Hallitus


Tuukka Liuha Lempäälä Reijo Koskela Virrat




Pirkanmaan
sairaanhoitopiiri / Tarkastuslautakunta


Raija Moilanen Tampere Pilvi Kärkelä Kihniö




Pirkanmaan
sairaanhoitopiiri / kuvantamiskeskus ja apteekkiliikelaitos






Susanne Talonen-Seppälä Parkano Pauli Haapaniemi Ikaalinen




Pirkanmaan
sairaanhoitopiiri / Valtuusto (kunnissa valitut edustajat)






Reijo Koskela ryhmän
pj Virrat Ari Rajamäki Virrat
Tarmo Seppä ryhmän vpj Sastamala Ulla Yli-Hongisto Sastamala
Annamari Aitolahti Orivesi Pekka Tuhkanen Orivesi
Arto Lampinen Mänttä-Vilppula Mikko Kivilahti Mänttä-Vilppula
Ari Arvela Vesilahti Aino-Riikka Simula Vesilahti
Heidi Frolov Juupajoki


Janí Hevonoja Akaa Olavi Mikkola Akaa
Merja Lahtinen Jämsä Leena Pärnäjärvi Jämsä
Minna Korppila Kuhmoinen Arja Korvenranta Kuhmoinen
Outi Viitanen Pälkäne Jyrki Ahola Pälkäne
Pilvi Kärkelä Kihniö




Erkki Lehtomäki Lempäälä









Alueellinen
jätehuoltolautakunta



Miina-Maija Simonen Ruovesi Lasse Anttila Mänttä-Vilppula




Alueellinen
ympäristöterveydenhuollon jaosto







Simo Vehmaa Urjala Timo Kontio Akaa




Elinvoima-
ja osaamislautakunta, ammatillisen koulutuksen yhteistoiminta-alue






Reijo Koskela Virrat Aino-Riikka Simula Vesilahti




Pirkanmaan
pelastustoimen neuvottelukunta







Erkki Hyöki Pälkäne Jaana Kilpi-Kiukainen Hämeenkyrö




Kaupunkiseudun
joukkoliikennelautakunta







Miia Rajala Vesilahti Aino-Riikka Simula Vesilahti




Pirteva








Janne Siuvo Nokia Jenni Rantala Nokia

Keskustan maakunnalliset luottamushenkilöt Pirkanmaalla 2017-2021

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Pirkanmaan Maakuntaliitto

Hallitus

Mirva Kittilä, Pälkäne


Pilvi Kärkelä, Kihniö

Maakuntavaltuusto

Pentti Haapahuhta,Sastamala

Paula Virtanen, Urjala

Arto Pirttilahti, Mänttä-Vilppula

Mervi Pulkkinen, Akaa

Minna Sarvijärvi, Ylöjärvi

Outi Uusi-Kouvo, Punkalaidun

Jouni Ovaska, Tampere

Tarkastusvaliokunta

Pentti Haapahuhta, Sastamala

Maakunnan yhteistyöryhmä

Anna-Kaarina Rantaviita-Tiainen, Tampere


Pertti Hakanen, Sastamala

Ville Tirkkonen, Urjala

Mikko Kivilahti, Mänttä-Vilppula

Jouni Vaittinen, Akaa

Riitta Koskinen, Ylöjärvi

Sanna Salioja, Punkalaidun

Vilhartti Hanhilahti, Tampere


Paula Virtanen, Urjala


Erkki Kallio, Parkano

Pirkanmaan Sairaanhoitopiiri

Hallitus

Tuukka Liuha, Lempäälä

Tarkastuslautakunta

Raili Naskali, Pirkkala

Kuvantamis- ja apteekkiliikelaitoksen johtok.

Tuula jokinen


Reijo Koskela. Virrat


Erja Silvennoinen, Kihniö


Pauli Haapaniemi, Ikaalinen

Pirkanmaan maakuntakeskusvaalilautakunta

Heikki Mäkelä, Kangasala

Tampereen kaupunkiseudun kuntayhtymän hallitus

(Tampere, Nokia, Ylöjärvi, Kangasala, Lempäälä, Pirkkala, Orivesi, Vesilahti)

Pertti Uusi-Erkkilä, Vesilahti

(varsinainen muu puolue, Lempäälä)

(vara muu puolue, Vesilahti)

Tuukka Liuha, Lempäälä

Tampereen kaupunkiseudun joukkoliikennelautakunta

(Tampere, Nokia, Orivesi, Ylöjärvi, Kangasala, Lempäälä, Pirkkala, Vesilahti)

Miia Rajala, Vesilahti

Ari Arvela, Vesilahti

Alueellinen jätehuoltolautakunta

(Hämeenkyrö, Ikaalinen, Juupajoki, Kangasala, Lempäälä, Mänttä-Vilppula, Nokia, Orivesi, Parkano, Pirkkala, Pälkäne, Ruovesi, Sastamala, Tampere, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi)

Kalevi Osara, Sastamala

Sari Hassi, Sastamala

Elinvoima- ja osaamislautakunta, ammattillisen koul. yhteistoiminta-alue

(Ikaalinen, Kangasala, Lempäälä, Nokia, Orivesi, Pirkkala, Pälkäne, Ruovesi, Tampere, Vesilahti, Virrat, Ylöjärvi)

Minna Löytty-Rissanen, Orivesi

Lisäksi Tampereen Keskusta (kuntapaikka)

Reijo Koskela, Virrat

Pirkanmaan pelastustoimen neuvottelukunta

Anna-Liisa Liettyä, Mänttä-Vilppula

Aimo Salo, Ikaalinen

Alueellinen ympäristöterveydenhuollon jaosto

(Akaa, Juupajoki, Kangasala, Orivesi, Pälkäne, Tampere, Urjala, Valkeakoski)

Tampereen Keskusta (kuntapaikka)

Tampereen Keskusta (kuntapaikka)

Pirkkalan ympäristöterveyslautakunta

(Nokia, Ylöjärvi, Hämeenkyrö, Lempäälä, Pirkkala, Vesilahti)

Pekka Hietaniemi, Ylöjärvi

(varsinainen muu puolue, Pirkkala)

Susanna Friimäki, Ylöjärvi

Aki Vainio, Pirkkala (kuntapaikka)

--